Audyt energetyczny – sprawdź o co w nim chodzi!
W audycie energetycznym znajdują się najważniejsze wytyczne do wykonania jakiejkolwiek termomodernizacji budynku. Takie zmiany mają na celu przede wszystkim zmniejszenie kosztów.
Audyt pozwala ustalić co w danym budynku należy wykonać i czy to się opłaca. Każdy budynek ma inne usytuowanie terenu, wielkość, kształt, zastosowane w każdym z nich zostały różne materiały. Po latach każdy budynek ma też swoje usterki.
Co powinien określić audyt energetyczny?
- jaki jest istniejący stan techniczny budynku i jakie są koszty energii,
- co trzeba w budynku zmienić, by poprawić komfort i wprowadzić oszczędności,
- w jaki sposób to wykonać, czyli jakie zastosować rozwiązania techniczne,
- jakie będą całkowite koszty modernizacji,
- w jaki sposób można to sfinansować, czyli w jakim stopniu korzystamy i czy w ogóle z własnych środków, a w jakim można skorzystać z kredytu, dotacji.
Jak wykonuje się audyt?
Wykonawca audytu, czyli audytor musi zapoznać się z dokumentacją budynku, oczywiście o ile takowa istnieje, gdyż ważnym aspektem jest to z jakich materiałów wykonane zostały poszczególne elementy budynku. Następnie musi dokładnie obejrzeć budynek i ocenić jego stan, głównie ścian, okien, dachu, dostrzec usterki oraz ocenić ewentualne utrudnienia w prowadzeniu prac modernizacyjnych. Audytor ocenia również system ogrzewania, wentylacji, bada możliwości zastosowania innego źródła ciepła, pozyskiwania energii, czyli możliwość i celowość wykorzystania paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła.
Audytorowi powinno podać się następujące informacje:
- o ponoszonych aktualnie kosztach dotyczących energii,
- o planowanym korzystaniu z dotacji,
- o wysokości środków własnych, które może na ten wybrany cel przeznaczyć,
- o uwagach dotyczących modernizacji.
Na podstawie zebranych informacji audytor ocenia co należy zrobić i jaka będzie najbardziej racjonalna opcja ulepszenia, w wyniku której zużycie energii w budynku będzie wiązało się z oszczędnością. Określony zostaje rodzaj robót, materiały, które zostaną użyte oraz potrzebne zmiany w stanie istniejącym.
Audytor na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonych obliczeń określa koszty jakie ponoszone są teraz, a jakie będą ponoszone po przeprowadzonej termomodernizacji. W audycie energetycznym powinna się również znaleźć forma finansowania, czyli czy jest to realizacja całkowicie z funduszy własnych, czy też przewiduje się skorzystanie z dotacji, kredytu. Ważne, żeby pamiętać, iż ubieganie się o wsparcie finansowe może wymagać, żeby audyt uwzględnił pewne informacje i miał trochę inną formę.
Dla kogo przeznaczony jest audyt?
- dla właściciela: dostarcza mu pełnej informacji o tym, co należy wykonać, jakie będą związane z tym koszty i jaki będzie końcowy efekt.
- dla banku: który ma nas wesprzeć w termomodernizacji, audyt jest w tym przypadku dokumentem, który określa cel na jaki mają być przeznaczone środki z uzasadnieniem rzeczywistej potrzeby na wnioskowaną kwotę dotacji czy kredytu. Jest to także potwierdzenie, że planowane przedsięwzięcie jest zgodne z założeniami programu.
- dla projektanta: którego zadaniem jest opracować projekt budowlany, według warunków ustalonych w audycie projektant ustala konkretne rozwiązania.
My co prawda audytu w takim stopniu nie przeprowadzamy, ale mamy nadzieję, że taka „pigułka” wiedzy będzie pomocna.