Dbaj o środowisko – podpowiadamy jak!
Nie można zaprzeczyć, że nasz gatunek (ludzki oczywiście) znacząco i degradująco wpływa na środowisko naturalne. Efekty tych działań są najczęściej nieodwracalne i fatalne w skutkach. Bardzo często zapominamy, że to właśnie natura dostarcza nam miejsca do życia i pożywienia, a my jej nie doceniamy, bo z jakiegoś powodu wydaje nam się, że jest nam coś winna, że coś nam się od niej należy. Dbanie o środowisko powinno być jednak dla nas ważne na tyle, by codziennie próbować. A dlaczego warto próbować?
Pamiętajmy, że czyste środowisko jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, być może dla wielu to banał, ale prawdziwy. Powietrze, którym oddychamy jest najważniejszym zasobem, jaki otrzymujemy. Złej jakości powietrze znacząco obniża komfort naszego życia i niesie ze sobą konsekwencje dla zdrowia – dlatego tak często mówi się o szkodliwości smogu i walce z nim. Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera aż 45 tysięcy Polaków. Środowisko naturalne to też woda, jest to podstawowy surowiec, źródło energii i środek produkcji przemysłowej. Niestety jej zasoby są stale marnowane, a na jej brak z czasem narzekać będzie coraz większa część populacji.
Jak dbać o środowisko?
Po pierwsze wdrażaj pozytywne nawyki, pamiętaj o drobiazgach i nie myśl, że to, co robisz nie ma znaczenia. Każda jednostka ma wpływ na środowisko naturalne.
Po drugie zainwestuj w odnawialne źródła energii, takie jak słońce czy wiatr, stawiasz wtedy na zasoby, które są niewyczerpalne, nie grozi im deficyt. Z każdym rokiem technologie związane z OZE zyskują coraz większą popularność. W przypadku domów jednorodzinnych największą popularnością cieszy się fotowoltaika, bo to całkowicie darmowa i czysta energia prosto ze słońca, której zalet jest naprawdę sporo:
– czyste powietrze, wytwarzanie prądu ze słońca całkowicie eliminuje emisję szkodliwych substancji,
– oszczędności, energia ze słońca jest bowiem darmowa, a żywotność paneli bardzo długa,
– niezależność od podwyżek prądu.
Po trzecie oszczędzaj wspomnianą wyżej wodę. Braki z roku na rok są coraz większe i odczuwalne. Myj oszczędnie, pierz, gdy już zbierzesz odpowiednią ilość brudnych ubrań i co ważne:
– gdy myjesz żeby lub się golisz zakręć wodę,
– napraw kapiące krany,
– bierz szybkie prysznice zamiast długich kąpieli,
– nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą,
– zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją np. do podlewania roślin.
Po czwarte segreguj śmieci i zmniejsz ich ilość, bo jak podaje Eurostat przeciętny Polak wytwarza 315 kg śmieci rocznie, a tylko 30% z nich jest przekształcana w surowce, reszta trafia na wysypiska i jest spalana. Segregacja śmieci w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie, więc i recykling nie jest powalający. Dlatego też:
– segreguj,
– ogranicz zużycie plastiku,
– kupuj świadomie, ogranicz konsumpcję.
Po piąte postaw na style zero warte, czyli planuj zakupy, wykorzystuj resztki, naprawiaj, a nie wyrzucaj.
Postaw na odnawialne źródła energii i dobre nawyki, a nasze środowisko będzie ci wdzięczne.