W pierwszym odruchu po przeczytaniu tego tytułu zastanowisz się jakie w ogóle powiązanie mają te dwa tematy, czyli ekologia i psychika człowieka. Cóż, poniżej postaramy się udowodnić, że mają ze sobą więcej wspólnego niż się wydaje. Głównym wspólnym nurtem jest to, że zarówno tematyka ekologii, jak i zdrowia psychicznego nie otrzymuje należytego zainteresowania ani priorytetu. Co prawda zmienia się to z biegiem czasu, ale wolniej niż to konieczne. Gdzie jeszcze jest punkt styku? O tym w dalszej części.
Temat globalnego ocieplenia przewija się w różnych newsach i rozmowach, można śmiało rzec bardzo często, i jest on połączony z kwestią stanu naszej psychiki. Zapytasz jak to możliwe? Otóż, negatywne zmiany w klimacie mogą źle wpłynąć na nasze zdrowie i wywoływać lęki, a stosowanie rozwiązań typowo ekologicznych może zdrowiu pomóc, bo wszystko to kwestia nastawienia. Jeśli istnieje lekarstwo, możliwość zahamowania zmian to boimy się mniej i funkcjonujemy lepiej, bo mamy pewność, że rozwiązanie zawsze się pojawi.
Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, Climate for Health i Eco America wspólnie angażując lekarzy i badaczy postawili opracować przewodnik pod tytułem „Zdrowie psychiczne i zmieniający się klimat: wpływ, implikacje i wskazówki.” Przewodnik ten bada sposoby radzenia sobie z coraz to większym wpływem zmian klimatycznych na ludzi. Znajdujące się w raporcie wskazówki mogą zostać wdrożone zarówno przez jednostki, jak i większe grupy. Jednak to co bezapelacyjnie wynika z tego raportu to fakt, że zmieniając podejście do spraw ekologii i wykorzystywanie jej w codziennym życiu pozwoli przetrwać globalne ocieplenie w zdecydowanie mniej obciążający nas sposób. Co więcej, jak wskazują badania stosowanie klimatycznych rozwiązań pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, funkcje poznawcze i odporność emocjonalną. Jak więc podejmować mądre decyzje ekologiczne? Na przykład korzystać z transportu publicznego, z czystej energii np. słonecznej, ograniczać to, co trujące i to dosłownie.
Wykorzystanie energii słonecznej zmniejsza zanieczyszczenie, w powietrzu unosi się mniej toksyn, bo produkcja CO2 jest ograniczona. Lepsze powietrze to lepsza jakość życia. Warto stawiać na rozwiązania EkoLogiczne.