Na pierwszy rzut oka wydaje się, że instalacja fotowoltaiczna to jedynie panele na dachu lub gruncie. Jednak by system działał w pełni sprawnie potrzeba wielu dodatkowych elementów, tj. falownik, okablowanie, konstrukcja wsporcza. Wszystkie te elementy mają bardzo duże znaczenie w działaniu całego systemu, warto więc postawić na dobrych producentów. Należy jednak być świadomym, że nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny zestaw fotowoltaiczny, którego efektywność będzie na podobnym poziomie w każdym miejscu. Nie ma identycznych rozwiązań dla wszystkich klientów, każdy jest indywidualny, chociażby ze względu na kształt poszycia dachowego, otoczenie budynku czy ewentualne zacienienie.
Na zestaw fotowoltaiczny składają się panele fotowoltaiczne, falownik (inwerter), system montażowy, urządzenia pomiarowe, akumulator i okablowanie. Wszystko to ma znaczenie dla całego procesu instalacji i późniejszego jej działania. Wybór konkretnych komponentów również jest sprawą indywidualną.
Panele fotowoltaiczne to oczywiście podstawa całej instalacji. Warto zadbać o wybranie takich, które będą odznaczały się większą wydajnością od konkurencyjnych, wyższą odpornością na czynniki zewnętrzne, jak również estetycznym designem. Jest to najbardziej trwały element instalacji.
Sercem całego zestawu fotowoltaicznego jest falownik, to urządzenie, które zmienia docierający do niego prąd stały na przemienny, który z kolei wykorzystywany jest do zasialania energią elektryczną urządzeń domowych. Wydajność falownika ma wpływ na sprawność całej instalacji, jego awaria skutkuje awarią całego systemu. Dlatego też postawienie na wysokiej klasy inwerter jest wskazane, nie warto na nim oszczędzać.
System fotowoltaiczny to również pozostałe, ważne elementy tj. okablowanie, system montażowy, konstrukcja czy to na dachu, czy na gruncie i monitoring, który pozwala sprawdzić opłacalność inwestycji. Konstrukcja, na której osadzone są panele powinna być lekka i odporna na korozję. Natomiast okablowanie powinno być odporne na warunki tj. zmienne temperatury, wysokie napięcia, promieniowanie UV, obciążenia. Okablowanie musi również odznaczać się elastycznością, musi być niepalne, odporne na olej i bezhalogenowe.
Wszystkie wskazane elementy są integralną częścią systemu fotowoltaicznego, można je również rozbudować o zabezpieczenia przed wyładowaniami elektrycznymi, przepięciami czy pożarem, a w przypadku zacienienia warto dołączyć optymalizatory, dzięki którym praca poszczególnych modułów nie będzie zależna od pozostałych, a to pozwoli zwiększyć wydajność instalacji. W momencie pojawiania się regularnej nadwyżki warto uzupełnić instalacje o akumulator, który pozwala wykorzystywać energię w sposób maksymalny.