Instalacja fotowoltaiczna – od czego zależy CENA?
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko koszt paneli, na cenę całej instalacji składa się wiele czynników, tj. moc, inwerter, a nawet specyfika dachu. Żeby móc jednoznacznie i właściwie wycenić całość trzeba przeprowadzić szczegółową analizę wszystkich niezbędnych elementów.
Najważniejszym punktem wyceny jest oczywiście rozmiar instalacji, czyli moc w kW. By móc wyliczyć moc należy określić zapotrzebowanie na energię, a wylicza się ją na podstawie rocznych rachunków za prąd lub też ilości osób, które zamieszkują dom. Im zużycie jest większe tym większej ilości paneli potrzebujesz.
Kolejnym ważnym aspektem jest lokalizacja instalacji. Najczęściej jest to dach, ale dla każdego dachu dobierany jest odpowiedni system montażowy, bo jak to mówią dach dachowi nierówny. Inny system zostanie zastosowany na dachu skośnym, a zupełnie inny na płaskim. Pokrycie dachowe również ma wpływ na cenę, będzie ona inna dla blachy, dachówki czy gontu. Zdarza się, że warunki tj. kąt nachylenia dachu czy jego orientacja nie są korzystne, wtedy należy wziąć pod uwagę inną opcję lokalizacyjną. Coraz większą popularność zyskują systemy gruntowe, które przy sprzyjających warunkach, tj. duży, niezagospodarowany i niezacieniony obszar można idealnie ustawić w kierunku słońca, jednak tego typu instalacja wymaga bardziej skomplikowanego systemu montażowego, który jest droższy. Dodatkowo konieczny jest w takim wypadku przekop, a ten jest dodatkowo płatny.
Następnym punktem w kosztorysie są komponenty, a te są zróżnicowane. Poddając te koszty analizie warto zwrócić uwagę na wydajność oraz parametry techniczne sprzętu, tj. inwerter, zabezpieczenie AC/DC oraz okablowanie. Jakość komponentów przekłada się na jakość i wydajność całego zestawu. Tutaj całość gra do jednej bramki.
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko koszt sprzętu, warto pamiętać, że wybierając zbyt tanią instalacje nasze oszczędności będą tylko pozorne, gdyż ważna jest również gwarancja dająca komfort użytkowania.
Ważnym punktem kosztorysu takiej instalacji jest również poziom dofinansowania z programów wsparcia i sposób finansowania (gotówka lub kredyt). Poza tym cena instalacji fotowoltaicznej może być również obniżona o ulgę termomodernizacyjną (można ją łączyć z innym dofinansowaniem). Rolnicy mogą natomiast skorzystać ze specjalnego programu „Agroenergia”, który zakłada wsparcie systemów fotowoltaicznych od 50 kW do 1 MWp. Mogą oni również skorzystać z ulgi inwestycyjnej i odliczyć aż 25% wartości inwestycji od podatku rolnego. Ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi dotacjami czy pożyczkami pochodzącymi ze środków publicznych. W fotowoltaikę korzystnie zainwestować mogą również przedsiębiorcy, gdyż mogą odliczyć podatek VAT na poziomie 23% oraz cały podatek dochodowy, bo jest to koszt dla firmy.
Podsumowując, wybieraj mądrze, niekoniecznie najtaniej, bo to nie zawsze daje gwarancje dobrej jakości.