Jak oszczędzać energię na co dzień?
Oszczędzanie nie jest prostą sztuką, co więcej wbrew temu, co się wielu wydaje bierze się z małych codziennych spraw. Bardzo ważne są dobre nawyki, które pozwalają nie marnować energii elektrycznej, wśród takich wymienić można chociażby gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, wybieranie energooszczędnych żarówek, wyłączanie urządzeń, które tę energię pobierają, tj. telewizor.
Na co warto postawić w codziennym życiu?
Ważny punktem jest maksymalne wykorzystywanie przez nas światła dziennego do oświetlenia naszych domów, a gdy na zewnątrz robi się ciemno powinniśmy włączać światła tylko w pomieszczeniach, w których faktycznie przebywamy. Podczas zakupów związanych z żarówkami nie kierujmy się niższą ceną, a ich energooszczędnością, regularnie czyśćmy też klosze lamp, wtedy światło żarówek będzie mocniejsze, a do czytania stosujmy małą lampkę nocną. W kuchni również znajdziemy mnóstwo urządzeń, które pożerają prąd, ale tylko jedno robi to ciągle – to lodówka. Oszczędzanie z tym urządzeniem powinniśmy zacząć już na etapie zakupu, należy wybrać tą o najlepszej klasie energetycznej, czyli A, a dokładniej A+++, bo to najbardziej oszczędne rozwiązanie. Umiejscowienie lodówki w kuchni również ma znaczenie, im chłodniejsze i mniej wilgotne miejsce tym lepiej. Otwieranie drzwi lodówki również powinno następować na krótko. Warto wspomnieć również o innych sprzętach domowych. Przed praniem postarajmy się maksymalnie zapełnić bęben pralki, gdyż częścią, która podczas prania zużywa najwięcej prądu jest grzałka, warto więc również zmniejszać temperaturę prania, jeśli to oczywiście możliwe. Warto suszyć też ubrania w sposób tradycyjny – to kolejna oszczędność. Korzystając ze zmywarki włączajmy tryb „Eco”, używajmy tabletek dobrej jakości i maksymalnie ją zapełniajmy. Opłukanie brudnych naczyń przed wstawieniem do zmywarki pozwoli na rezygnację z trybu namaczania.
A co z elektroniką?
Właściwie każdy z nas posiada telefon komórkowy, laptop czy tablet, a może i wszystko jednocześnie, zwłaszcza, że są to niezbędne narzędzia nie tylko do celów rozrywkowych, ale i zawodowych. Być może wielu tego nie wie, ale proces ładowania jest najszybszy, gdy urządzenie jest wyłączone, a naładowane na 100% urządzenie powinno zostać odłączone od gniazdka.
Czy środowisko na tym zyska?
Niestety dobre nawyki pozwolą nam zaoszczędzić na rachunkach, ale nie wpłyną one znacząco na środowisko, bo elektrownie nadal będą produkować tą samą ilość energii. Większość energii wytwarzana jest przy użyciu paliw kopalnych, które emitują do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych. Co więcej przy aktualnym wydobyciu węgla przewiduje się, że jego pokładów wystarczy na ok. 40 lat, przez to będziemy zmuszeni do importowania węgla kamiennego z zagranicy, a to dodatkowo zwiększy koszt. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odnawialne źródła energii – instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła to będzie idealne rozwiązanie i połączenie, zarówno w kwestii oszczędzania, jak i ekologii.