Szukasz informacji, chcesz zapytać o usterkę, pojawiające się błędy na falowniku? Interesuje cię optymalizacja elektrowni i mocy, przeliczenia uzysków i ewentualnych zacienień paneli? Skontaktuj się z nami, rozwiejemy wszystkie wątpliwości. A dla zapoznania się z tematem przeczytaj pytania, które najczęściej „dręczą” osoby, które zastanawiają się nad taką instalacją.

 1. Dlaczego fotowoltaika to dobry wybór?

Jest cicha, czysta i bezobsługowa, a co więcej przyczynia się do znacznych oszczędności poprzez produkcję czystej energii elektrycznej. Zamontowana instalacja działa przez wiele lat.

 1. Czym tak właściwie jest fotowoltaika?

To technologia wykorzystująca specjalne urządzenia, jakimi są ogniwa fotowoltaiczne do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Poza tym to jedna z najszybciej rozwijających się „nauk”, ze względu na to, że zapotrzebowanie na czystą energię cały czas rośnie.

 1. Z czego się składa i jak działa ta instalacja?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), przewodów i zabezpieczeń elektrycznych oraz odpowiedniego systemu montażowego. Najczęściej panele montowane są na dachu budynku, bo jest to najkorzystniejsze w sytuacji, gdy muszą być wystawiane na działanie promieni słonecznych jak najdłużej. Oczywiście ze względu na brak odpowiedniej konstrukcji dachu możliwe jest zamontowanie paneli na specjalnej konstrukcji chociażby w ogrodzie. Panele fotowoltaiczne muszą zostać połączone z inwerterem, by móc przekształcić prąd stały produkowany przez panele na przemienny, jaki mamy w sieci energetycznej. Falownik stwarza też możliwość wprowadzania/przekazywania prądu wyprodukowanego przez domową instalację do sieci energetycznej.

 1. Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – jakie?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy instalacji: on-grid i off-grid. On-grid jest najczęściej spotykana w domach jednorodzinnych, instalacja ta jest połączona z siecią energetyczną, a nadwyżki energii wprowadzane są do tejże sieci. Nadwyżki odbieramy, gdy nasza instalacja nie produkuje prądu, czyli w nocy, zimą i w pochmurne dni. Off-grid stosowna jest najczęściej, gdy budynek nie jest podłączony do publicznej sieci energetycznej. W tej opcji stosowane są akumulatory, które pozwalają na magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej w słoneczne dni, by wykorzystać ją, gdy tego słońca brak.

 1. Montowanie paneli – gdzie?

Panele najczęściej i najwygodniej jest zamontować na dachu budynku. Jednak nie zawsze konstrukcja dachu na to pozwala, w takim wypadku można je zamontować na dachu garażu, budynku gospodarczego lub na odpowiedniej konstrukcji w ogrodzie. Zdarza się, że w wyjątkowych sytuacjach przy nowych budynkach montowane są na elewacji, ścianach, a także coraz bardziej popularnych wiatach solarnych (zadaszenia miejsc parkingowych).

 1. Jakie urządzenia mogą być zasilane przez instalacje fotowoltaiczne?

Energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne można zasilić każde urządzenie, które podłączone zostanie do gniazdka elektrycznego.

 1. Czy w Polsce fotowoltaika się opłaca?

W naszym kraju są bardzo dobre warunki sprzyjające produkcji prądu ze słońca. Każdy zainstalowany kilowat mocy jest w stanie w ciągu roku wyprodukować 1 MW energii elektrycznej.

 1. Korzyści z zamontowania instalacji fotowoltaicznej na swoim domu.

Korzyści jest kilka, po pierwsze zmniejszamy rachunki za energię elektryczną, po drugie czynnie przyczyniamy się do zmniejszania zanieczyszczeń w powietrzu, po trzecie możemy zmienić nasze ogrzewanie na elektryczne i nie płacić za energię cieplną, którą wyprodukują nasze panele fotowoltaiczne, po czwarte nie dotyczą nas podwyżki cen.

 1. Jak duża instalacja jest potrzebna, by w całości pokryć zapotrzebowanie na prąd?

Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć ile energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku. Można to sprawdzić na fakturach za prąd lub na stronie swojego dostawcy energii w panelu klienta. Należy zsumować zużycie energii za ostatnie 12 miesięcy. Do wyniku należy doliczyć 20% i otrzymujemy zapotrzebowanie. Dlaczego należy doliczyć te 20%? Cóż, odebrać z „magazynu” możesz jedynie 80%, więc by móc mieć zawsze dostęp do energii trzeba jej wyprodukować więcej.

 1. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i kiedy jest szansa na zwrot inwestycji?

Aktualnie to wydatek ok. 5000 zł. za 1 kWp mocy instalacji. Jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego możemy postarać się o dotację z programu „Mój prąd” lub z lokalnej gminy czy samorządu. Przysługuje nam również ulga podatkowa, która pozwala na odliczenie kosztów instalacji fotowoltaicznej od dochodu.

Dla przykładu: montujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp, jej koszt to 25 tys., otrzymujemy dotację z programu Mój prąd w kwocie 5000 zł., pozostało 20 tys., które to wpisujemy w rozliczenie roczne PIT. W rezultacie po odliczeniu wsparcia przyjmując 18% podatek dochodowy całkowity koszt po roku to 16 400 zł. W zależności od tego ile rocznie płacimy za prąd, tyle też będzie trwał zwrot kosztów, po jego upływie ok. 6 lat, będziemy już czerpać z instalacji.

 1. Jaką wytrzymałość mają panele fotowoltaiczne i inwerter?

Każdy producent (liczący się na rynku) daje co najmniej 10 lat gwarancji na panele, jak również gwarantuje, że po 20 latach ich sprawność nie będzie niższa niż 80%. To daje gwarancję, że zamontowanej instalacji nie będzie trzeba wymieniać co najmniej przez 20 lat. Drugą częścią instalacji jest inwerter, którego zadaniem jest wymiana prądu stałego na przemienny. Dobrej klasy inwertery to gwarancja przynajmniej 5 lat, z możliwością jej rozszerzenia do 10 lat. Praktycznie, jeśli urządzenie będzie użytkowane zgodnie z przeznaczeniem to może pracować tak samo długo jak panele.

 1. Czy panele ulegają zniszczeniu np. przez grad lub śnieg?

Wysokiej jakości panele wytrzymują zarówno gradobicie, jak i zalegający na nich zimą śnieg. Przeprowadzane testy mają pokazać wytrzymałość na kule gradu o średnicy 25 mm, które uderzają z prędkością 23 m/s. Po takich testach, jeśli panele są naprawdę dobrej jakości nie ma mowy o pękniętych ogniwach, szkle czy deformacjach strukturalnych. Przeprowadzany jest również test obciążenia, przez okres ok. jednej godziny wywołuje się naprężenie 2400 Pa. Z kolei ten test trwa tak długo, aż panel pęknie.

 1. Czy fotowoltaika wymaga codziennej obsługi?

Absolutnie nie, instalacja jest bezobsługowa. Podłączona nie wymaga żadnej ingerencji. Panele fotowoltaiczne nie wymagają również mycia, ponieważ ich powierzchnie pokryte są specjalną warstwą, która zapobiega przywieraniu brudu i kurzu. Natomiast deszcz skutecznie zmywa to, co się na nich pojawia. Zalecane jest jednak sprawdzenie paneli raz na 2-3 lata, by mieć pewność, że złączki są w dobrym stanie.

 1. Instalacja fotowoltaiczna a kolektory solarne – czy są różnice?

Podstawową różnicą jest to, że kolektory solarne zmieniają energię promieniowania słonecznego na energie cieplną, która służy jedynie do podgrzewania wody. Natomiast panele fotowoltaiczne dostarczają energii elektrycznej, która jest źródłem uniwersalnym i można ją wykorzystać w gospodarstwie domowym na wiele sposobów.

 1. Jak i czy działa instalacja w dni bez słońca?

Prąd produkowany jest wtedy, gdy do paneli docierają promienie słoneczne (promieniowanie nie musi być bezpośrednie, wystarczy rozproszone). Każdego dnia do ziemi docierają promienie słoneczne, w dni pochmurne po prostu mniej intensywne, a instalacja fotowoltaiczna działa codziennie. W pochmurne dni co prawda ma mniejszą wydajność, ale nadal produkuje energię elektryczną. W zimie natomiast słońce świeci tylko 5-6 godzin na dobę, ale prąd ze słońca nadal płynie do naszego domu, chociaż wydajność samych paneli jest mniejsza. Zimą panele pracują z wysoką mocą.

 1. Najlepszy kąt nachylenia dachu.

Logicznym jest, że zależy nam na jak największym uzysku energii z paneli fotowoltaicznych, więc optymalny kąt jest bardzo ważny. Wszystko zależy od kierunku, w orientacji południowej to ok. 30-40 stopni, a w kierunku wschód-zachód to 15-25 stopni.

 1. Czy na płaskim dachu można instalować panele?

Panele fotowoltaiczne można instalować na każdy dachu, również płaskim. Najważniejsze jest to, by konstrukcja dachu była na tyle wytrzymała, że utrzyma dodatkowy ciężar. Na płaskim dachu po prostu wykorzystuje się dodatkowe konstrukcje wsporcze. Taki typ dachu jest bardziej wymagający przy montażu.

 1. Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Orientacja dachu – idealnym rozwiązaniem jest, gdy panele zainstalowane są w kierunku południowym. Kolejnym dobrym kierunkiem jest też wschód i zachód, nie warto instalować paneli w kierunku północnym.

Nachylenie dachu – panele pracują najlepiej, gdy promienie słoneczne padają na nie pod kątem prostym, by było to możliwe, nachylenie dachu powinno mieć ok. 30-40 stopni.

Zacienienie – zacienie chociażby jednego panelu powoduje, że cały obwód, w którym ten panel jest włączony działa znacznie mniej wydajnie.

Jakość wykonania – bardzo istotne jest właściwe rozmieszczenie paneli, odpowiednio dobrana moc i ilość oraz dobrze wykonana instalacja.

 1. Czy gdy zasilanie sieci jest wyłączone to nasza instalacja zapewnia prąd?

Niestety nie. Ze względów bezpieczeństwa, gdy w sieci nie ma prądu, nasza instalacja jest automatycznie wyłączana.

 1. Czy i jak rozliczamy się z zakładem energetycznym?

Stając się prosumentem (produkujemy energię elektryczną, a jej nadwyżki wprowadzamy do sieci energetycznej) rozliczamy się z zakładem energetycznym co pół roku. Na FV znajdzie się ilość energii pobranej i wprowadzonej do sieci. Jeśli pobraliśmy więcej niż wprowadziliśmy to za to będziemy musieli zapłacić różnicę, jeśli wprowadziliśmy więcej niż pobraliśmy to będziemy mogli odebrać nadwyżkę w kolejnym okresie rozliczeniowym.

 1. Czy panele należy myć?

Panele fotowoltaiczne zabezpieczone są specjalną powłoką, która utrudnia przywieranie brudu. Deszcz powinien zmyć wszelkie nieczystości, jednak jeśli tak by się nie stało to możemy umyć panele, jednak jedynie wodą, bez żadnych detergentów.

 1. Czy musimy posiadać jakieś zezwolenia?

Począwszy od 2013 roku każda osoba fizyczna, która chce wytwarzać własną energię elektryczną może zainstalować instalację o mocy do 40 kWp bez żadnej koncesji.

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do budowy i podłączenia instalacji fotowoltaicznej?

Nie jest potrzebne pozwolenie budowlane ani koncesja. Jedyne co należy zrobić to zgłosić instalację fotowoltaiczną w zakładzie energetycznym. Zakład zobowiązany jest do wymiany licznika na dwukierunkowy i podłączenie instalacji do sieci energetycznej. Wymiana ta jest bezpłatna i musi się

odbyć do 30 dni od daty zgłoszenia.

 1. Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czas montażu uzależniony jest od wysokości budynku, konstrukcji dachu, wielkości instalacji, jak również pogody. Dla przykładu, instalacja o mocy do 10 kWp powinna zostać zamontowana w czasie 1-3 dni.

 1. Wykorzystanie wprowadzonej do sieci energii elektrycznej – ile mamy na to czasu?

Wprowadzoną do sieci energię elektryczną możemy odebrać/wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. W pierwszej kolejności rozliczana jest najstarsza wprowadzona do „magazynu” energia, co pozwala maksymalnie wykorzystać zgromadzone nadwyżki prądu.

 1. Prosument – kto to?

To osoba, która sama produkuje energię elektryczną na własny użytek, nadwyżki magazynuje w sieci elektrycznej, a braki dokupuje od dostawcy energii elektrycznej.

 1. Gdzie można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

O dofinansowanie można starać się w lokalnych samorządach, jednak jeśli z jakiegoś powodu nie posiadają środków przeznaczonych na wsparcie to pozostają jeszcze programy typu: „Czyste powietrze” (preferencyjna pożyczka na zakup instalacji fotowoltaicznej z możliwością uzyskania zwrotu w postaci ulgi podatkowej), „Mój prąd” (pozwalający na uzyskanie dotacji w kwocie 5000 zł., maksymalnie do 50% kosztów isntalacji).

 1. Co jest niezbędne do uzyskania dotacji instalacji fotowoltaicznej?

Zazwyczaj niezbędne są: wniosek, kopie faktur, które potwierdzają zakup i montaż instalacji, oświadczenie zakładu energetycznego o przyłączeniu instalacji do sieci, oświadczenie instalatora o montażu instalacji fotowoltaicznej i posiadanych do tego uprawnieniach.

 1. W jaki sposób rozliczyć koszty instalacji w deklaracji rocznej PIT?

Od dochodu odliczone mogą zostać jedynie koszty, które nie zostały pokryte przez dotację, czyli były naszym faktycznym kosztem.

 1. Czy instalacja fotowoltaiczna wraz z panelami powinny być uziemione?

Zdecydowanie tak, dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników, a także domu i trwałości instalacji. Dobre inwertery posiadają zabezpieczenia, które sprawiają, że jeśli nie podłączymy do niego uziemienia urządzenie nie zostanie uruchomione. Zdarza się, że firmy montujące instalacje pomijają konieczność uziemienia ze względu chociażby na dodatkowy nakład pracy, a panele powinny być uziemione, bo to poprawia ochronę przeciwprzepięciową, przeciwporażeniową, odgromową, zapewnia bezpieczeństwo całej instalacji podczas awarii pojedynczego modułu oraz chroni instalację przed pojawieniem się prądów pasożytniczych i wysokiego napięcia elektrostatycznego. Pamiętaj, żeby przy montażu wręcz wymuszać zamontowanie dodatkowego uziemienia. Do takiego uziemienia powinien zostać zastosowany oddzielny przewód uziemiający poprowadzony na zewnątrz domu, by np. w czasie uderzenia pioruna uniknąć pożaru. Po zakończeniu prac w protokole powinna zostać umieszczona adnotacja o wartości oporu wykonanego uziemienia. Dla przykładu, wypłata odszkodowania spowodowana jakąś awarią z winy sił natury bez potwierdzenia posiadania uziemienia może być problematyczna.

 1. Czy można podglądać pracę instalacji fotowoltaicznej?

Dobrzy producenci umożliwiają podgląd on-line stanu pracy falownika, jest to możliwe przez wskazaną stronę internetową lub aplikację mobilną. We wskazanej aplikacji widać ile inwerter pracuje, ile energii w ciągu dnia wyprodukował, ile jej wyprodukował od czasu uruchomienia instalacji. Jeśli instalacja zostanie wyposażona w dodatkowy licznik to będziemy mogli na bieżąco zobaczyć ile w danym momencie nasz dom zużywa energii, a ile trafia do sieci. Taki licznik to dodatkowy koszt w postaci ok. 1000 zł.

Podsumowując, jeśli płacisz za prąd powyżej 100 zł. miesięcznie to taka inwestycja jest zdecydowanie opłacalna. Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko oszczędność w rachunkach, ale i produkcja czystego prądu, brak hałasu, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Fotowoltaika to produkcja prądu bez emisji szkodliwych gazów.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwi nam kontakt z Tobą. W każdej chwili możesz swoją zgodę wycofać. Masz również prawo dostępu do swoich danych oraz prawo ich poprawiania lub usunięcia.
Odbiorcami danych, które nam przekażesz będą nasi pracownicy. Masz pytania? Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dane, które nam przekażesz będą bezpieczne. Ich administratorem będzie SOLEKTRO Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Będą one przetwarzane na podstawie Twojej zgody, w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenie zawarte w formularzu kontaktowym.

Podanie danych jest dobrowolne, jednakże brak zgody uniemożliwi nam kontakt z Tobą.

W każdej chwili możesz swoją zgodę wycofać. Masz również prawo dostępu do swoich danych oraz prawo ich poprawiania lub usunięcia.

Odbiorcami danych , które nam przekażesz będą nasi pracownicy. Masz pytania ? Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.