Krótka historia o energii słonecznej!
Czy wiesz, że energia słońca wykorzystywana była już od VII w. p.n.e.? Oczywiście, nie wykorzystywano wtedy zaawansowanych narzędzi czy metod, bo takich nie było, ale już rozpalenie ogniska przy użyciu szkieł powiększających i promieni słonecznych było dużym osiągnięciem, które przede wszystkim ułatwiało codzienne życie. Kolejnym etapem było zastąpienie szkła lustrem, które to z kolei pozwalało na zapalanie pochodni, używanych podczas ważnych uroczystości.
W pierwszych etapach energia słoneczna używana była do rozpalania ognia, ale z czasem, a dokładniej zatrzymując się przy Starożytnym Rzymie, by ją dodatkowo „wykorzystać”, budowano pokoje słoneczne, w których umiejscawiane były rzymskie łaźnie. Te pomieszczenia z dużymi oknami ustawiane były tak, żeby wpadające do środka promienie słoneczne ogrzewały je tworząc coś na kształt sauny. Podobny pomysł tym razem, by ogrzać domy podczas zimy zastosowali Indianie Anasazi.
Minęło wiele wieków zanim energia słoneczna zaczęła być wykorzystywana do innych celów, tj. np. napędzanie statków parowych. Pierwsze tego typu wynalazki pojawiły się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku – to czas wielu przełomowych odkryć, szczególnie w dziedzinie fizyki, co przełożyło się na gwałtowny rozwój technologii.
Kiedy więc powstał pierwszy panel fotowoltaiczny? W XIX wieku – francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel odkrył, że przewodnictwo niektórych materiałów zwiększa się, gdy są wystawiane na działanie światła słonecznego. To zintensyfikowało badania nad sprawdzeniem jak wytwarzać prąd elektryczny z energii słonecznej. Prawie wiek później znany wszystkim Albert Einstein opisał naturę światła oraz odkryty przez Becquerela efekt fotowoltaiczny – za co otrzymał nagrodę Nobla! Wspomnianą teorię poparł Robert Millikan, wkład tych trzech fizyków pozwolił w późniejszym czasie na opatentowanie technologii paneli fotowoltaicznych.
W całej historii nie możemy pominąć wkładu Polski w rozwój fotowoltaiki, w 1916 roku polski chemik, Jan Czochalski opracował metodę wytwarzania monokryształów metali, która do dzisiaj jest najpopularniejszą metodą produkcji monokryształów krzemu, z których budowane są ogniwa fotowoltaiczne.
Ten wpis to prawdziwa perełka wśród artykułów na ten temat. Zawiera mnóstwo wartościowych informacji i wskazówek, które na pewno pomogą mi w mojej pracy/zainteresowaniach. Cieszę się, że natknąłem się na ten blog i już nie mogę się doczekać kolejnych publikacji!