Krótka historia o przyszłości Fotowoltaiki!
Żeby móc mówić o przyszłości fotowoltaiki trzeba na chwilę wrócić do tego, od czego to wszystko się zaczęło:
W 1876 r., bo tu zaczyna się historia, William Grylls Adams wraz z uczniem Richardem Evansem Day odkryli, że impuls elektryczny może się wytwarzać podczas eksponowania materiałów z selenu na światło. Selenowe ogniwa były dowodem na to, że stały materiał może zmieniać światło w elektryczność bez ciepła czy ruchu.
1904 r. – Albert Einstein opisał zjawisko efektu fotowoltaicznego.
1918 – Polska, naukowiec Jan Czochralski odkrył metodę produkcji monokrystalicznego krzemu, która umożliwiła wytwarzanie ogniw słonecznych.
1941 r. – pierwsze monokrystaliczne ogniwo słoneczne.
1953 r. – trzech naukowców: Gerald Pearson, Daryl Chapin i Calvin Fuller opracowali pierwsze krzemowe ogniwo słoneczne, które zdolne było do generowania możliwego do zmierzenia prądu elektrycznego.
Lata 60 XX wieku – NASA wykorzystywało ogniwa słoneczne w kosmosie, bo tam ogromne koszty nie miały znaczenia, w przeciwieństwie do rozmiaru, wydajności i trwałości.
Lata 70 XX wieku – przynoszą ponad 80% obniżkę kosztów związanych z produkcją paneli, które zaczęły zasilać latarnie morskie, przejazdy kolejowe i budynki.
Lata 80 XX wieku – pojawiają się pierwsze ogniwa solarne w gospodarstwach domowych.
Lata 90 XX wieku – duże zmiany, pierwsze instalacje podłączone do sieci i wolnostojące oraz pierwsze dotacje w Niemczech i Japonii.
2000 r. – rozpoczęcie masowej produkcji paneli fotowoltaicznych.
Aktualnie instalacji fotowoltaicznych jest coraz więcej, patrząc na rozwój i wzrost w tej branży można przewidywać, że w niedalekiej przyszłości FOTOWOLTAIKA będzie najbardziej popularnym i rozpowszechnianym odnawialnym źródłem energii! Przyszłość fotowoltaiki mieni się w wyjątkowo jasnych i przejrzystych barwach. Pamiętajcie, Fotowoltaika to przyszłość!