Magazyny energii – sprawdź czy warto!
Instalacje fotowoltaiczne z każdym rokiem tylko zyskują na popularności, dlatego warto przyjrzeć się tematowi magazynów energii, by nie zmniejszać opłacalności inwestycji fotowoltaicznej.
Magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania nadwyżek energii elektrycznej. Zgromadzony tam prąd można wykorzystać w czasie, gdy energia z sieci jest droższa i gdy z jakiegoś powodu prądu po prostu nie ma. Magazyn energii przekształca energię elektryczną w elektromechaniczną i w takiej formie jest ona magazynowana w akumulatorach lub bateriach. Przy pobieraniu energii z magazynu proces się odwraca i przekształcana jest energia elektromechaniczna na elektryczną, która zostanie wykorzystana do zasilenia urządzeń.
Magazyn daje użytkownikowi niezależność energetyczną, bezpieczeństwo w momencie awarii, możliwość użytkowania nadwyżek energii, zmniejszenie ryzyka związanego z wyłączeniem instalacji. Przeciętny dom jednorodzinny posiada zazwyczaj instalację, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie z lekką nadwyżką. Magazyn energii dobiera się głównie pod liczbę i rodzaj urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Dla przykładu magazyn energii o pojemności 5 kW jest w stanie przechowywać energię na 6-7 godzin. Natomiast magazyny energii w zapleczu firm chronią przed przestojami w temacie produkcyjnym, handlowym i usługowym, i co ważne pozwalają na realne oszczędności. Połączenie magazynu energii z panelami fotowoltaicznymi wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem. Magazyn energii o wspomnianej już pojemności 5 kW to koszt ok. 25 tys. zł, jednak aktualne dofinansowanie z programu „Mój Prąd” na ten cel, czyli zakup i montaż magazynu energii to 7500 zł, więc ta wyjściowa suma po prostu robi się zdecydowanie mniejsza.
Magazyn energii nie jest jednak inwestycją raz na zawsze, gdyż jego wydajność zależy od baterii, która ma ograniczoną ilość cyklów życia. Te dobrej klasy baterie/akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe charakteryzują się naprawdę dużą liczbą cykli, ok. 6000. Żywotność takiego magazynu to 10-16 lat, po tym czasie pojemność baterii ulega obniżeniu.
Podsumowując w magazyny energii warto inwestować, chociażby dlatego, że nie trzeba wtedy koniecznie odsprzedawać energii do sieci np. po zaniżonej stawce.
Masz pytania dotyczące oferty Solektro?
Zapytaj o szczegóły naszych doradców.
+48 572 193 930
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin