O zmianach w zasadach dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii dla prosumentów mówiło się już od jakiegoś czasu. Nowe zasady rozliczania prosumentów wchodzą w życie, (chyba, że Senat doda coś od siebie) i to przewagą 13 głosów. Mimo sprzeciwu ze strony opozycji główna partia rządząca skierowała do Sejmu nowy projekt, który powielał wcześniej wskazywane rozwiązania. Różnica polega w nowym projekcie na tym, że nowe zasady rozliczeń wejdą w życie nie od 1 lutego jak to miało mieć miejsce, a od 1 kwietnia 2022 roku. Poprawę dotyczącą daty rozpoczęcia nowego rozliczania zgłosił Krzysztof Tchórzewski.
Opozycja starała się odrzucić wniosek w całości, jednak zabrakło głosów, w tym przypadku co najmniej 13! Do wejścia w życie ustawy wystarczyło 222 głosów partii rządzącej i 3 głosy zebrane z innych partii. Przeciwko ustawie zagłosowało 212 posłów opozycji, jak widać wciąż za mało. Temat jest o tyle trudny, że na posiedzeniu dotyczącym tego projektu brakowało kilku posłów opozycji, a ich głosy mogłyby zmienić bieg głosowania, czego efektem byłoby odrzucenie ustawy. Jeśli w Senacie nie uda się zmienić biegu wydarzeń, a prezydent podpisze ustawę w wersji przyjętej przez Sejm, to wejdzie ona w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r.
Co ważne, prosumenci, którzy uruchomią instalację fotowoltaiczną do tego dnia lub rozpoczną proces ubiegania się o przyłączenie do sieci będą mogli nadal korzystać z dotychczasowych upustów do 15 lat – więc wyścig z czasem właśnie się rozpoczął. Wszyscy prosumenci, którzy z jakiegoś powodu „zaśpią” i rozpoczną ten proces po 31.03.2022 r. mają być rozliczani na zasadach w zgodzie z systemem net-billingu. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Niewykorzystane nadwyżki energii będą sprzedawać po średniej cenie z rynku hurtowego. W przypadku jednak tych prosumentów ma obwiązywać okres przejściowy do połowy 2022 roku, do tego czasu ta grupa ma być objęta dotychczasowymi rozliczeniami w formie opustów.
Jakie więc będą ceny po jakich prosumenci będą rozliczani? Będą one zgodne ze średnią ceną miesięczną, którą odnotowano na Towarowej Giełdzie Energii, a od połowy 2024 roku przejdą na ceny godzinowe.
Jak będą wyglądały rozliczenia? Każdy prosument ma mieć konto prosumenckie, rozliczenia będą prowadzone przez sprzedawców energii. I tak wartość energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta ma być kumulowana na wskazanym koncie w formie depozytu prosumenckiego. Niewykorzystany przez 12 miesięcy depozyt przepada.
Nowelizacja ustawy OZE wprowadza również kategorię reprezentanta prosumentów, czyli podmiotu reprezentującego właścicieli mikroinstalacji w relacjach z np. operatorem sieci dystrybucyjnej.
Od połowy 2024 roku ma zacząć działać Centralny System Informacji Rynku Energii, który ma ułatwić prowadzenie rozliczeń z zakładami energetycznymi, wtedy też wejdzie w życie kategoria prosumenta wirtualnego, który nie ma możliwości zainstalowania mikroinstalacji w obrębie swojej nieruchomości.
Zmiany w toku!
Odwiedź nasze social media: