Ekologia to dziedzina biologii, która zajmuje się opisywaniem zależności między wybranymi gatunkami organizmów żywych, a środowiskiem w jakim żyją – takim gatunkiem jest również CZŁOWIEK! Organizmy żywe, w tym człowiek zajmują przestrzeń zwaną biosferą.
Ekologia dzieli się na społeczną, która ma na celu umiejscowienie danego organizmu w jego naturalnym środowisku. Dzięki temu poznajemy ich zależności oraz cechy charakterystyczne, jak również potrzeby. Ekologia populacyjna pozwala na badanie liczebności oraz funkcjonowanie wybranej populacji. Behawioralna ekologia pozwala na określenie zachowania wybranych gatunków. Po co o tym wspominamy? Otóż, ekologia zaczyna się u samych podstaw i to od niej wszystko się zaczyna, więc należy traktować ją POWAŻNIE.
Wokół ekologii i osób silnie z nią związanych narosło też sporo mitów, które szkodzą. Głównym z nich jest to, iż ekologia silnie nakłania do zmiany stylu życia. Otóż nic bardziej mylnego, ekologia jedynie wskazuje właściwy kierunek, ale do niczego nie zmusza. Drugim mitem jest ten związany z manifestowaniem, otóż przedstawianie rzetelnych i obiektywnych danych nie ma z nim nic wspólnego. Ekologia zwraca uwagę na problem. Ekologia blokuje inwestycje, znów nieprawda, ona szuka kompromisów i rozwiązań, nie chodzi o radykalizm, a o znalezienie wspólnego języka.
Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, ekologiczny, czyli jaki? Taki, który istnieje w harmonii z naturą i środowiskiem naturalnym. Dlatego rozwiązania OZE są tymi, które tak sprzyjają ekologii. Szukać, ale nie szkodzić, korzystać, ale nie kosztem innych.