Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie
W świecie fotowoltaiki słowo innowacja jest na czołowym miejscu, gdyż cały czas powstają kolejne rozwiązania, które mają ułatwiać życie. Jednym z takich innowacyjnych pomysłów są panele fotowoltaiczne montowane na instalacji, jednak ich montaż różni się od tradycyjnego, a i technologia oraz wydajność są inne.
Dla kogo więc jest instalacja fotowoltaiczna na elewacji?
Należy zacząć od tego, że panele fotowoltaiczne do montażu na elewacji występują w dwóch postaciach: samodzielnej konstrukcji i trwałej części konstrukcji budynku w ramach Building Integrated Photovoltaics, jest to idea, która opiera się na wprowadzeniu do budownictwa elementów fotowoltaicznych, które mają zastąpić tradycyjne materiały budowlane. Ta instalacja polega na połączeniu komponentów instalacji PV z powłoką budynku tak, aby pod względem estetyki i funkcjonalności stanowiły spójną całość. Taka „instalacja” unowocześnia architekturę budynku, poza tym jest odporna na zabrudzenia, podmuchy wiatru i zasypanie śniegiem.
Tego typu rozwiązanie stosowane jest zwykle na bardzo wysokich budynkach, najczęściej są one nowe, jednak nie wyklucza się montowania paneli na fasadach już istniejących. Montaż na elewacji obciążony jest dużym kosztem, więc na tego typu inwestycje decydują się raczej duże korporacje. Taka instalacja może jednak zostać zastosowana w domu jednorodzinnym, ale musi spełniać pewne wymagania, tj. duża, pozbawiona okien ściana skierowana na południe, wytrzymała, by mogła utrzymać mocowania konstrukcji nośnych. W przypadku niskich budynków również można zastosować to rozwiązanie, należy jednak umieścić panele w jak najwyższym punkcie. Ważnym jest również to, aby budynek nie był umiejscowiony w miejscach zacienionych.
Jak z wydajnością takiej instalacji?
Tego typu rozwiązanie jest mniej wydajne od standardowej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika umiejscowiona na elewacji budynku jest w stanie wyprodukować jedynie 70% swoich maksymalnych osiągów. Natomiast to rozwiązanie ma też spory atut w postaci efektywnego wykorzystywania promieniowania słonecznego również w okresie zimowym. Tutaj moc ma drugorzędne znaczenie, znacznie ważniejsze jest właściwe dopasowanie urządzeń elektrycznych i konstrukcji fasady – to pozwala instalacji być całkowicie wydajną.
Instalacje na elewacji obostrzone są wieloma przepisami, m.in. ochrona cieplna budynku, bezpieczeństwo pożarowe i użytkowania. Nie można stosować takich samych rozwiązań w przypadku tego typu instalacji, co w przypadku instalacji na pokryciu dachowym – a to bardzo częsty błąd. Panele na elewacji powinny być obudowane aluminiową lub stalową ramą. Podstawę elewacyjnych paneli stanowią systemy stelażowe lub kasetony, a pomiędzy konstrukcją nośną a panelami powinna znajdować się pusta przestrzeń, która zapewnić ma odpowiednią wentylację i ochronę instalacji przed przegrzaniem. Należy również pamiętać o ukryciu okablowania celem zabezpieczenia przed wilgocią i promieniami UV.
Kolejna opcja wkracza do świata fotowoltaiki.