Podatki a zmiany w zasadach rozliczania prosumentów!
Rozpoczęcie drugiego kwartału było też początkiem wejścia w życie zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii i wraz z wejściem w życie tej zmiany w ustawie wprowadzono nowy system rozliczeń. Dla wszystkich, którzy swojej mikroinstalacji nie zgłosili do 31.03.2022 r. nowy sposób rozliczania w formie net-billingu wszedł w życie. Jak już wspominaliśmy instalacje już przyłączone do sieci przed tą datą mają zagwarantowany system upustów przez 15 lat. Dotychczasowy system net-meteringowy zakładał i zakłada dla wielu prosumentów rozliczenie produkcji energii w sposób ilościowy, a nowy net-billing rozlicza energię w sposób wartościowy. Takie zmiany pociągnęły za sobą zmiany w sposobie rozliczeń, szczególnie jeśli chodzi o VAT.
Ważne, by rozróżnić fakt, że wytwarzanie energii elektrycznej i wprowadzanie jej do sieci dystrybucyjnej przez prosumenta stanowi działalność opodatkowaną VAT-em, ale nie stanowi działalności gospodarczej. Nie ma aktualnie przepisu, który regulowałby świadczenie usług dotyczących pobierania i przesyłania energii, więc zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podatkiem VAT i te podlegają opodatkowaniu. Warto zaznaczyć, że dla tych prosumentów, dla których wartość za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyła 200 tysięcy złotych są z uwzględnieniem zasad objęci zwolnieniem podmiotowym i nie są zobowiązani do rejestracji w charakterze podatnika VAT (czynnego) i opodatkowania sprzedaży. Jednak z niniejszego zwolnienia można swobodnie zrezygnować i zarejestrować się jako podatnik VAT.
Wielu prosumentów zadaje sobie pytanie, co będzie stanowić podstawę opodatkowania? Do tej pory w sytuacji, gdy nadwyżka energii wprowadzonej do sieci przeważała nad tą pobraną przez prosumenta z sieci ten wystawiał FV uwzględniając wartość nadwyżki w określonym okresie rozliczeniowym. Interpretacja ta pokazuje, że system opustów oparty został o rozliczenie energii według ilości wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci na własne potrzeby. W pierwszej kolejności pobierana jest energia własna, a w następnej pobrana zostaje energia dostarczona przez przedsiębiorstwo energetyczne. Tak było do niedawna, biorąc pod uwagę zmiany jakie zaszły w systemie rozliczeń, to aktualnie prosumenci rozliczać się będą według wartości energii elektrycznej, a nie ilości. Rozliczenie jest kwotowe, nie następuję przez zwracanie energii. Oznacza to dla przedsiębiorstwa energetycznego, że konieczne będzie wystawienie FV na całość energii elektrycznej pobranej przez prosumenta z sieci wraz ze wszystkimi opłatami taryfowymi bez względu na nadwyżki energii elektrycznej wprowadzone do sieci.
Jeśli prosument jest podatnikiem VAT to wspomniana zmiana wiąże się z obowiązkiem uwzględniania nadwyżki energii wprowadzonej do sieci. Nowy system rozliczeń nie pozwala już na tzw. „zwrot” na rzecz prosumenta z wyprodukowanej przez jego mikroinstalację energii, dlatego podstawa opodatkowania nie będzie mogła zostać pomniejszona o ilość energii wprowadzonej do sieci, jak to miało miejsce wcześniej. Zmiana ta jest negatywna dla prosumentów, którzy nie są podatnikami VAT. Standardowa stawka 23% może mocno wpłynąć na okres czasu zwrotu z inwestycji.
Masz pytania dotyczące oferty Solektro?
Zapytaj o szczegóły naszych doradców.
+48 572 193 930
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin