Połączenie odnawialnych źródeł energii w jednym gospodarstwie domowym to na początku spora inwestycja, jednak w perspektywie czasu może przynieść wiele korzyści, m.in. finansowych, ekologicznych i psychicznych, bo gdy elementy, które mogą zaskoczyć całkowicie się minimalizują to i spokój wewnętrzny rośnie, więc psychika odpoczywa. Do źródła jednak. Pompa ciepła wykorzystuje energię, która zgromadzona jest w ziemi, powietrzu lub wodzie, odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, wentylację, jak również za podgrzewanie wody. Działanie pompy ciepła jest uzależnione od energii elektrycznej, czyli potocznie prądu. Pojawia się więc pytanie jak maksymalnie zmniejszyć koszty związane z rachunkami za prąd? Zainwestować (co ważne, jednorazowo) dodatkowo w instalację fotowoltaiczną, która pozwala wytwarzać jak powszechnie wiadomo darmowy prąd.
Ile mocy jest niezbędne, by wszystko kompatybilnie i właściwie ze sobą współpracowało? W teorii ok. 3 kW wystarczyłoby dla domu do zaspokojenia potrzeb na ciepło, jednak ze względu na nasz klimat, zapotrzebowanie to, szczególnie w miesiącach zimowych jest raczej duże. Wtedy natężenie promieni słonecznych maleje, więc i produkcja energii elektrycznej się zmniejsza, co z kolei zmusza właściciela do korzystania z nadmiaru wyprodukowanej energii, która zgromadzona jest w sieci. Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie mocy instalacji. Co warto wiedzieć, jeśli w zbiorniku pompy zainstalowana zostanie grzałka, energia elektryczna będzie efektywniej wykorzystywana na bieżąco.
Podsumowując, czy połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to dobry pomysł czy niepotrzebne przeciążenie budżetu? Otóż, uważamy i wszystkie fakty są w tym temacie za, że takie połączenie jest wręcz idealne i to zdecydowanie trwała relacja na długie lata. Taka opcja pozwala na zwiększenie stopnia wykorzystania energii elektrycznej. Co więcej inwestycja ta jest bardzo opłacalna, mimo początkowych wydatków, gdyż nie ma strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci. Ten zestaw jest naprawdę bardzo korzystnym rozwiązaniem na wielu płaszczyznach. Znaczne ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji do atmosfery nie jest bez związku przy podejmowaniu decyzji o takim połączeniu, uznać to można za dodatkowy bonus dla planety, a w perspektywie czasu i dla nas.