Pompa ciepła to kolejne udogodnienie, w które warto zainwestować, by nasz dom był bardziej funkcjonalny, ekonomiczny i ekologiczny. Nie jest to, co prawda inwestycja tania, ale nic, co ma zdecydowanie ułatwić naszą codzienność takie nie jest.
Na co więc zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła?
Po pierwsze, aby pompa ciepła działała efektywnie warto zwrócić uwagę czy istniejący już system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania. Dlaczego? Gdyż pompa dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi układami płaszczyznowymi.
Po drugie dom, w którym ma znaleźć się pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego, w przeciwnym wypadku wydajność może spadać.
Po trzecie, przy niewielkiej działce najodpowiedniejsza będzie pompa typu powietrze lub woda.
Po czwarte, montaż pompy to inwestycja korzystna ze względu na kwestie finansowe, jak i ekologiczne.
Po piąte, można połączyć pompę z już istniejącym urządzeniem grzewczym.
Po szóste, do każdego budynku dobierane są indywidualne rozwiązania w postaci projektu, odpowiednio dobranej mocy i analizy termicznej.
Po siódme, konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego.
I po ósme, projekt instancji powinien zostać przygotowany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w zakresie sieci instalacji urządzeń grzewczych.
Ułatwianie sobie życia może i na początku jest czasochłonne i kosztowne, ale z czasem staje się efektywne i bezkosztowe, można już tylko korzystać z wypracowanych usprawnień.