Pompy ciepła – która będzie najlepszą opcją?
Oszczędności mogą się mnożyć! 15 kwietnia 2022 roku ruszył rządowy program „Mój Prąd” i jest to podwójnie dobra wiadomość, gdyż otrzymanie wyższego dofinansowania jest bardzo możliwe. Im na większą modernizację się zdecydujesz, tym więcej dofinansowania otrzymasz!
Wracając do tematu pomp ciepła, do wyboru mamy powietrzną, gruntową i wodną, która z nich będzie najlepszym wyborem? Wszystko zależy od zapotrzebowania i warunków. W kolejnym programie, który może wesprzeć tę inwestycję, a który powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moje Ciepło” przewidywalny budżet całkowity to 600 mln zł. Wsparcie jest dotacją bezzwrotną i stanowi 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zatem na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można otrzymać 7-21 tys. zł. Jeśli chodzi o wybór właściwej pompy ciepła to nic w tym wypadku nie jest oczywiste, niezbędny zawsze jest audyt, który potwierdzi wybór. Przy wyborze pompy ciepła ważne są takie czynniki jak: powierzchnia użytkowa, którą będziemy ogrzewać, roczne zużycie ciepłej wody i stan techniczny budynku.
Zaczynamy więc, na pierwszy ogień idzie pompa powietrzna. Jest to opcja najtańsza, nie wymaga jakichś szczególnych warunków terenu do jej instalacji, a efektywność tego typu pomp wraz z rozwojem technologii się poprawia. Niestety to rozwiązanie posiada też wadę, w przypadku tej pompy konieczne jest rozprowadzenie ciepłego powietrza w domu, więc nie będzie to rozwiązanie dla każdego, szczególnie, gdy nie uwzględniono go już na etapie projektowania. Co nie zmienia faktu, że pompy powietrzne stają się coraz bardziej popularne.
Pompy gruntowe z kolei odznaczają się wysokimi kosztami odwiertów, jednak ten typ pompy będzie dawał lepsze rezultaty przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest konieczność wjechania na posesję ciężkim sprzętem i niespodzianki jakie pod ziemią mogą nas czekać. Jednak pompa ciepła to nie jest rozwiązanie na chwilę, więc ważne, by utrzymywała swoją sprawność, więc konieczne jest regenerowanie wymiennika gruntowego latem.
Wspomniana pompa gruntowa w ostatecznych kalkulacjach mimo tego, że otrzymuje większe wsparcie z dotacji to często przegrywa z pompą powietrze-woda ze względu na wysoką efektywność, niższe koszty inwestycji i eliminację prac gruntowych. Liczba tego typu pomp w latach 2011-2021 wzrosła pięćdziesięciokrotnie, a w latach 2017-2021 dziesięciokrotnie. Zwrot z tego typu inwestycji następuje po około 5 latach, bez wsparcia dotacji ten okres wydłuża się do ok. 9 lat.
Bez względu na to jednak, który typ pompy ciepła wybierzemy, to należy zdać sobie sprawę z tego, że i tak wypadnie korzystniej finansowo niż ciągle rosnące ceny gazu, węgla, ekogroszku i oleju. Według nas najważniejsze jest jednak, to że efektywność pomp ciepła jest po prostu bardzo wysoka.
Masz pytania dotyczące oferty Solektro?
Zapytaj o szczegóły naszych doradców.
+48 572 193 930
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin