Projekt instalacji fotowoltaicznej!
Zanim instalacja fotowoltaiczna w ogóle powstanie musi odbyć się audyt, a następnie powstać projekt. Jest on bardzo ważny i musi być szczegółowy, gdyż złe oszacowanie może skutkować niską wydajnością systemu lub niewłaściwym zwymiarowaniem instalacji.
Każda instalacja powinna zostać zaprojektowana indywidualnie, jednak zanim projekt powstanie niezbędne są szczegółowe informacje dotyczące miejsca montażu tj. rodzaj pokrycia dachowego, wymiary dachu, kąty nachylenia dachu, ekspozycja budynku na słońce oraz zużycie prądu w danym gospodarstwie.
Projekt, a właściwie jego powstawanie ma kilka etapów, pierwszym z nich jest określenie bieżącego i planowanego zużycia prądu w gospodarstwie domowym, dzięki temu możliwe jest oszacowanie potrzebnej mocy instalacji. Zbyt mała moc sprawi, że nie będzie właściwej wydajności, a zbyt duża wydłuży czas zwrotu. Drugim etapem jest ocena możliwości montażowych i dobór wielkości instalacji przy uwzględnieniu strat wynikających np. z zacienienia, w tym kroku określa się też rozmieszczenie paneli na dachu. Następnie oblicza się uzysk energii elektrycznej w ciągu roku i ustala się techniczne możliwości rozmieszczenia przewodów instalacyjnych. Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest również ustalenie miejsca wpięcia instalacji fotowoltaicznej do instalacji wewnętrznej elektrycznej budynku, jak również miejsce montażu falownika. W prawidłowym projekcie jest jeszcze informacja o planie wykonania instalacji zabezpieczającej układ przed przepięciami prądowymi.
Trzeba pamiętać, że projekt tworzy się indywidualnie, więc spotkanie z doradcą jest bardzo ważnym etapem. Dobrze przygotowany projekt to prawidłowa praca systemu fotowoltaicznego i generowanie oszczędności.