Zastanawiasz się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną, ponieważ rosnące rachunki są oraz bardziej przytłaczające? Zanim podejmiesz decyzję miej pewność za co faktycznie płacisz, a za co będziesz płacić po zmianie.
Masz przed sobą standardowy rachunek za prąd, najpierw zwracasz uwagę na główne rozliczenie za okres korzystania z energii oraz na prognozę sprzedaży z wyszczególnionymi kwotami do zapłaty w najbliższym czasie. Natomiast poza tymi informacjami na każdym rachunku wyszczególnione są stałe elementy tj.
– opłata handlowa, która odpowiada za pokrycie kosztów wystawiania przez zakład energetyczny faktur i rachunków za prąd, jak również za pozostałe koszty natury administracyjnej. Jej wartość to zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście złotych.
– opłata przejściowa, podawana jest za miesiąc, obowiązują trzy stawki zależne od rocznego poziomu zużycia energii. To jedna z tych, które opłacane są również po założeniu instalacji.
– opłata abonamentowa, czyli ta za odczyt z licznika, opłacana również po założeniu instalacji.
– opłata stała sieciowa, za korzystanie z sieci, niezależnie od tego ile pobrano energii, opłacana również po założeniu instalacji.
Są również opłaty zmienne, które zależne są od zużycia, a mianowicie:
– zmienna sieciowa, za korzystanie z sieci w określonym czasie,
– jakościowa, po prostu za korzystanie z sieci, zależna jest od kosztów np. utrzymania systemu energetycznego, modernizacji sieci itd.
– OZE- bezpośrednio związana z ustawą o odnawialnych źródłach energii.
– mocowa, dotyczy gotowości do zabezpieczenia dostarczania prądu, ma zapewniać stałe dostawy prądu.
Podsumowując, gdy zdecydujesz się na zmiany i inwestycję w instalację fotowoltaiczną to na twoim rachunku pozostaną następujące opłaty: mocowa, przejściowa, abonamentowa i sieciowa stała.
Mniej w tym przypadku znaczy więcej, oczywiście korzyści dla prosumenta.