Już na początku warto rozwiać wątpliwości o możliwościach jakie daje rekuperacja. Nie zastąpi ona ani centralnego ogrzewania, ani klimatyzacji, bo ma zupełnie inne zadanie. Odpowiada za wentylację budynku!
Co prawda odzysk ciepła stanowi udoskonalenie instalacji, ale działa ona najlepiej z ogrzewaniem i klimatyzacją. W rekuperatorze, o którym już wspominaliśmy znajduje się wymiennik ciepła, w którym to dochodzi do przekazania energii cieplnej pomiędzy strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego. One jednak jedynie obok siebie przepływają, ale się ze sobą nie mieszają, co z kolei daje pewność, że oddychamy świeżym i czystym powietrzem. Jednak po raz kolejny podkreślamy, że rekuperator nie zastąpi ani ogrzewania, ani klimatyzacji. Oczywiście pracę urządzenia w czasie upałów może wspomóc gruntowy wymiennik ciepła, który zmniejszy temperaturę strumienia nawiewnego, ale by rekuperacja w ciepłe dni mogła pod względem chłodzenia zostać na niskich obrotach trzeba jej pomóc ograniczając dostęp promieni słonecznych, więc nadal klimatyzacja będzie najprostszym wyborem. Natomiast zimą, nawet podkreślając fakt, że odzysk ciepła jest naprawdę duży, rekuperator nie zastąpi ogrzewania, centralne ogrzewanie to w naszej strefie klimatycznej konieczność.
Kiedy rekuperacja?
Można ją zamontować w budynku w dowolnym momencie, ale nie ma co ukrywać, że najkorzystniejszym jest uwzględnienie jej obecności jeszcze na etapie projektowania domu. W naszym kraju rekuperacja to wciąż nowa technologia, jednak cieszy fakt, że coraz bardziej rozpowszechniana.