Rozbudowa fotowoltaiki – na jakich zasadach?
Sam fakt posiadania instalacji fotowoltaicznej nie oznacza, że nie zostanie ona rozbudowana, jednak jej powiększenie wcale nie może odbyć się „byle jak”, ba, powiększenie jej na własną rękę może skutkować narzuceniem kary w kwocie 1000 zł. Dotychczasowe rozliczenie w ramach net-meteringu polegało na oddawaniu 20-30% wytworzonego prądu do sieci, a w zamian za taką możliwość, prosumenci mogli odebrać energię w późniejszym okresie, np. zimowym, gdy wytwarzanie energii jest mniejsze. Z tego też powodu wielu prosumentów chciało wyzerować rachunki za prąd poprzez zwiększenie mocy mikroinstalacji, tak by wytwarzała taką ilość energii, jaka oddawana jest firmie energetycznej.
Co jest powodem zwiększonego zainteresowania zwiększeniem mocy instalacji fotowoltaicznej? Cóż, przyszłość i rozwój, na które składają się m.in. modernizacja i remonty budynku, podczas których „dokłada się” pompę ciepła, klimatyzację, jak również inwestowanie w elektryfikację, czyli np. samochody elektryczne i hybrydowe. W roku 2020 średnia instalacja miała moc 6,2 kW, natomiast aktualnie sięga nawet 7 kW. Zwiększona liczba urządzeń elektrycznych powoduje zwiększenie zapotrzebowania na prąd.
Co należy wiedzieć, zanim przystąpimy do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej? Otóż, taki proces wymaga zgłoszenia, zgodnie z tym, co mówi ustawa o OZE prosument ma na to 14 dni, brak takiej informacji skutkuje karą w wysokości 1000 zł. Takie zgłoszenie następuje przez złożenie wniosku o aktualizacji danych technicznych aktualnej mikroinstalacji. Po otrzymaniu zgłoszenia operator w ciągu kolejnych 14 dni wystawia dokument potwierdzający aktualizację i przekazuje dane do sprzedawcy energii elektrycznej, z którym dany prosument ma podpisaną umowę.
Inaczej sprawa wygląda, gdy rozbudowa instalacji wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej lub przebudowy przyłącza. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku o wydanie nowych warunków przyłączeniowych i zawarcie stosownej do tego umowy. Realizacja takiego rozszerzenia może być wydłużona w czasie, szczególnie jeśli zwiększenie mocy wymaga od OSD przebudowy sieci energetycznej. Plus wynikający z rozbudowy to nie tylko zwiększenie mocy, ale jak zaznaczają sprzedawcy energii oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska prosumenci rozbudowując instalację pomimo zmiany ustawy zachowują prawo do rozliczania całości energii na zasadach net-meteringu, przez ustalone 15 lat od pojawienia się instalacji i wprowadzenia jej do sieci. Co więcej, każdy kto złoży wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022 roku, czyli przed wejściem nowej ustawy w życie, będzie mógł korzystać z dotychczasowych warunków rozliczania.
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin