Sprawnoć paneli fotowoltaicznych!
Mówiąc o sprawności paneli fotowoltaicznych trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że sprawność to nie to samo co wydajność, nie ma pomiędzy nimi znaku równości. Co innego ze słowem efektywność, w tym przypadku sprawność może być tak określana. W kwestii paneli fotowoltaicznych można odnieść się do sprawności samych modułów fotowoltaicznych, natomiast biorąc pod uwagę całą instalację bardziej trafne będzie sformułowanie dotyczące jej wydajności.
Co wpływa na sprawność paneli/ogniw fotowoltaicznych?
To przede wszystkim poszukiwanie nowych technologii, ale i rozwój już istniejących rozwiązań. Na sprawność mają wpływ parametry: techniczne i konstrukcyjne, jak również materiał, z którego wykonane są panele, struktura modułu i wykorzystana technologia.
Panele monokrystaliczne cechuje sprawność na poziomie nawet powyżej 20%, ich „dopracowana” technlogia sprawia, że całość współpracuje z wszystkimi typami inwerterów i sterowników, a same panele są łatwe w montażu.
Czy sprawność paneli fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność instalacji?
Oczywistym jest, że jeśli zainwestujemy i wybierzemy panele fotowoltaiczne, które cechuje większa sprawność, to i wydajność całej instalacji będzie wyższa. Bardziej efektywne moduły mogą też zaoszczędzić miejsca na dachu, na którym zostanie zamontowana cała instalacja.
Co więc składa się na wydajność instalacji? To poprawność projektu instalacji, parametry eksploatacyjne, intensywność promieniowania słonecznego, jak również odpowiednie moduły. Monokrystaliczne świetnie radzą sobie z bardzo intensywnym nasłonecznieniem. Nie bez wpływu na wydajność pozostają warunki atmosferyczne tj. śnieg, który może panele zacienić, jednak jeśli są ułożone pod odpowiednim kątem, powinien się szybko osunąć.
Energia słoneczna jest najlepszą z możliwych i może przynieść wiele dobrego. To idealna odpowiedź na problem wciąż rosnących rachunków.
Polecamy – Bądź EkoLogiczny z Solektro!