W Warszawie fotowoltaika będzie się rozwijać!
Warszawa idzie ścieżką europejskich stolic uruchamiając w stolicy program rozwoju fotowoltaiki oparty na montażu instalacji na miejskich budynkach. Rada miasta stołecznego Warszawy zdecydowała podczas jednej z sesji o przyznaniu 60 mln zł. na realizację programu fotowoltaicznego w latach 2022-2024. Planowane inwestycje mają zwiększyć moc produkcyjną w mieście co najmniej dwukrotnie. Jak dotąd panele fotowoltaiczne zamontowane są na ponad 140 miejskich budynkach w Warszawie. Największe instalacje znajdują się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a ich łączna moc to 6,7 MW.
Kolejnym punktem są żłobki, instalacje znajdują się już w sześciu placówkach, a w planie jest montaż na kolejnych dwóch. W założonym planie do 2024 roku instalacje mają znaleźć się w jeszcze 47 lokalizacjach, tj. żłobkach. Instalacje montowane będą również m.in na:
– szkołach,
– przychodniach i szpitalach,
– domach kultury,
– ośrodkach pomocy społecznej,
– parkingach P&R,
– zajezdniach autobusowych.
W zaplanowanych latach instalacje mają zostać zamontowane w 200 lokalizacjach. Pierwsze montaże mają rozpocząć się jeszcze w 2022 r. Natomiast do 2030 roku wszystkie budynki miejskie w stolicy, oczywiście jeśli istnieje taka możliwość mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne.
Oczywiście tego typu zmiany to nie wynik mody, a dbania o środowisko i oszczędności. Takie działania w Warszawie pozwolą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a miasto odnotuje oszczędności związane z własną produkcją energii elektrycznej. Jest to również realizacja planu, który ma przybliżyć naszą stolicę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Jak powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: „Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyśpieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach. Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program.”
To działanie nie opiera się jedynie na zmianach odgórnych, miasto zachęca również swoich mieszkańców do inwestowania w tego typu rozwiązania. Te zmiany to dobry kierunek.
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin