Więcej OZE to konieczność – polski przemysł potrzebuje energii!
20% krajowego PKB dotyczy przemysłu w Polsce, który mierzy się z coraz większymi problemami, które nawarstwiają się z powodu rosnących kosztów energii, braku dostępności surowców oraz konieczności raportowania wpływu danej działalności na emisję CO2. Niezbędne są zmiany, które będą pozytywnym ogniwem na tej dość trudnej drodze.
Zmiany są jednak ścieżką długotrwałą w przypadku przemysłu, nie da się ich wprowadzić jedną decyzją czy konkretnym działaniem, to szereg ogniw, które się ze sobą łączą. Jednak jest krok, który można wykonać i który będzie tzw. krokiem milowym w całym procesie, a mianowicie wprowadzenie umów bezpośrednich na zakup energii OZE, które zawierane będą pomiędzy firmami (odbiorcami) energii a tymi, którzy tę energię wytwarzają. Takie rozwiązanie przyniesie korzyści wszystkim, odbiorcy ograniczą koszty energii, firmy zredukują ryzyko w inwestycji, a operatorzy systemu mogą w ten sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym, jeśli korzystać będą z linii bezpośrednich.
Poprawa i bezpieczeństwo energetyczne to tematy, w które branża przemysłowa może włączyć się aktywnie i uczestniczyć w zmianach. Przy aktualnie ciągle rosnącej inflacji wspieranie inwestycji w tanią energię, a OZE taką jest, zahamuje wzrost cen. Oczywiście umowy dotyczące OZE już się rozwijają, ale w aktualnej sytuacji to wciąż za mało, jak to mówią kropla w morzu potrzeb.
Tanią energię ze źródeł odnawialnych hamuje m.in. polityka, a dokładniej regulacja odległościowa, która hamuje rozwój energetyki wiatrowej na lądzie; problem z wydawaniem pozwoleń, niedostosowanie sieci, czyli niewystarczająca ilość mocy przyłączeniowych dla nowych projektów OZE. Oczywiście wszelkie tego typu inwestycje powinny powstawać w sposób bezpieczny, przemyślany i tak, by nie zaburzać planowania przestrzennego, ale jednak nie powinny być blokowane, bo są potrzebne.
Sytuacja, która ma miejsce, czyli wojna na Ukrainie i odchodzenie od surowców z Rosji, konieczność redukcji emisji CO2, obowiązek informowania o tejże emisji sprawia, że przemysł musi skupiać się na spinaniu kosztów produkcji, co nie jest łatwe. Wszystkie standardy muszą zostać spełnione, a ich brak wyklucza działalność z rynku. Dostęp do stabilnej, ale taniej energii będzie kluczowy do przetrwania. Każda umowa OZE ma szereg zalet, tj. długi okres, który zabezpiecza dostawy po ustalonej cenie, bez znaczącego ryzyka rynkowego; zmniejsza w sposób pośredni koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 i ślad węglowy jest regulowany, a to wpływa na pozycję biznesu.
Energetyka w polskim przemyśle musi otrzymać wiatr w żagle, rozwój tych dwóch gałęzi jest niezbędny. Przemysł w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii to przyszłość.
Masz pytania dotyczące oferty Solektro?
Zapytaj o szczegóły naszych doradców.
+48 572 193 930
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin