Najważniejszy i kluczowy argument do tytułowego zapytania to fakt, iż dobrze zamontowane panele fotowoltaiczne są gwarancja wysokiej sprawności instalacji, której zadaniem jest wyprodukowanie dla nas energii w dostatecznej ilości. Dlatego przed instalacją tak ważne jest by wybrać odpowiednie miejsce pod montaż, optymalny kierunek i kąt nachylenia ogniw fotowoltaicznych, gdyż te decyzje zostaną z nami na długo.
Układamy panele!
Polska jest obok takich krajów jak Francja, Niemcy czy Litwa krajem położonym na północ od równika, więc najwięcej energii produkuje z instalacji fotowoltaicznych skierowanych w stronę południową – jest to najbardziej optymalne i korzystne. To idealna opcja, ale nie oszukujmy się, nie każdy dach ma tak perfekcyjne ustawienie. Jednak jak pokazują dane południowo-wschodnia i południowo-zachodnia strona również dają radę i są wydajne. Poza kierunkiem znaczenie ma również kąt nachylenia, znów idealną opcją będzie 20-40 stopni, wtedy możemy liczyć na to, że instalacja wyprodukuje maksymalną ilość energii. Kąt nachylenia powinien bowiem sprawiać, że promienie słoneczne będą prawie że prostopadle padać na ogniwa krzemowe. Jeśli optymalne nachylenie dachu nie występuje, to w takiej sytuacji montuje się na nim specjalną konstrukcję, na której umieszcza się panele. Miejsce montażu paneli również nie jest bez znaczenia. Tak naprawdę panele można zamontować wszędzie: na dachu, budynku gospodarczym, ogródku. Samo pokrycie dachu również już nie ma już znaczenia, ponieważ elementy konstrukcji dobierane są wedle indywidualnego zapotrzebowania.
Wszystkie te szczegóły ustalane są na podstawie przeprowadzonego audytu, a następnie stworzonego projektu technicznego, wszystko po to, by zamontowane panele działały z największą możliwą wydajnością i sprawnością.