Dla Firmfotowoltaika dla firm

Własne źródło energii dla firmy? Fotowoltaika jest numerem 1!

Zapowiedziane do wprowadzenia na 1 kwietnia zmiany w systemie wsparcia dla prosumentów zdecydowanie zmniejszą zainteresowanie fotowoltaiką klientów z sektora prywatnego. Jednak przy jednoczesnym spadku zainteresowania ze strony klienta prywatnego wzrośnie zainteresowanie ze strony firm! Przedsiębiorcy szukają możliwości obniżenia rachunków za prąd, więc inwestycja w rozwiązanie ekologiczne, jakim jest instalacja fotowoltaiczna jest jak najbardziej wskazana, by móc myśleć np. o utrzymaniu konkurencyjności na rynku. Pomimo utrudnień, rynek OZE tylko rośnie w siłę i ma coraz szersze perspektywy.

W fotowoltaikę inwestują firmy z różnych branż, tj. spożywcza, logistyka, zakłady meblarskie, hotele, stacje benzynowe, jak również popularne sieci typu Lidl, Dino, Społem. Po fotowoltaikę coraz częściej sięgają również rolnicy, dla nich dodatkowym atutem może być dofinansowanie z programu Agroenergia. Biznesowy okres zwrotu nakładów finansowych na instalację fotowoltaiczną wynosi ok. pięciu lat. Co ciekawe, pięć lat temu w fotowoltaikę zaczął inwestować PKN Orlen, na kilkunastu stacjach paliw zamontowano panele o mocy ok. 180 kW i to nie koniec rozwoju. W tym roku planuje wyposażyć w energię ze słońca trzydzieści kolejnych stacji.

Fotowoltaika to jednak spory wydatek, skąd więc firma może zaczerpnąć wsparcia? Do niedawna przedsiębiorstwa mogły korzystać ze wsparcia funduszy unijnych, teraz jednak pojawia się pytanie czy na inwestycje OZE będą jeszcze pieniądze dla firm? Zatwierdzone już dwie transze wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego nie zawierają programów ukierunkowanych na rozwój OZE w przedsiębiorstwach. Co prawda planuje się stworzenie Funduszu Transformacji Energetyki, którego budżet byłby wielkości 85 mld zł., jednak szczegóły nie są znane. Program FEnIKS, który ma zastąpić POIŚ też nie jest jeszcze znany. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przewidziano, że na OZE przeznaczone zostanie 300 mln euro w formie pożyczek, niestety Bruksela wstrzymała ten plan i trudno określić czy fundusz ruszy, a jeśli tak to kiedy. Duzi przedsiębiorcy mogą poczekać na kolejny nabór wniosków w programie Energia Plus Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznaje pożyczki na inwestycje m.in. w OZE.

Jednak bez względu na to jak podejdziemy do tematu, to instalacje fotowoltaiczne są wyborem numer jeden w firmach z różnych branż. Wszystkie pożyczki i sytuacja ekonomiczna po prostu zmuszają przedsiębiorców do inwestycji w OZE.

Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin