Każda inwestycja ma to do siebie, że powinna się zwracać, a z czasem nawet na siebie zarabiać – dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie paneli fotowoltaicznych tak często zastanawiamy się czy warto. Przecież wydajność paneli fotowoltaicznych zależna jest od stopnia nasłonecznienia, które w polskich warunkach jest bardzo różnorodne i często trudne do przewidzenia. Szczególnie popularne te pytania stają się w sezonie jesienno-zimowym, bo ile energii jest w stanie wytworzyć fotowoltaika np. zimą?
Warto zaznaczyć, że energia słoneczna nie ma nic wspólnego z wysoką temperaturą, ilość docierających do paneli promieni słonecznych nie ma nic wspólnego z temperaturą. Oczywiście najwięcej energii wytwarza się latem, jednak nie dlatego, że jest ciepło, a dlatego, że dni są dłuższe i zachmurzenie mniejsze. Co ciekawe najwięcej energii słonecznej produkowane jest w maju kiedy najczęściej jest bezchmurnie. Co więcej zbyt wysokie temperatury wpływają wręcz negatywnie na wydajność paneli fotowoltaicznych. Panele najwydajniej pracują przy temperaturze ok. 25°C, wyższe temperatury sprawiają, że panele ulegają przegrzaniu, a to powoduje spadki ich mocy o 5-10%. Największe spadki energii odnotowywane są w wakacje, gdy temperatura przekracza 30°C, nie oznacza to jednak, że panele produkują wtedy mniej energii niż np. zimą. W lecie jednak docieranie promieni słonecznych jest największe. W sezonie jesienno-zimowym produkcja energii jest co prawda mniejsza, ale za to sprawniejsza. Podsumowując, panele PV są w stanie wyprodukować więcej energii w słoneczne, ale chłodniejsze dni niż w te upalne.
Pozytywny wpływ na pracę fotowoltaiki ma również jesienny wiatr, który odpowiada za schładzanie paneli krzemowych i wpływa na ich sprawność. Problemem w okresie jesienno-zimowym mogą okazać się silne zachmurzenia i mgły, ponieważ utrudniają one docieranie promieni słonecznych do modułów, taką „przeszkodą” są też połacie śniegu – już dwucentymetrowa warstwa zmniejsza przepuszczalność promieniowania nawet o 80%. Jednak śnieg pod wpływem nachylenia paneli zsuwa się.
W podsumowaniu warto zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym i jako taką trzeba ją traktować. Różnice w wartości mocy zawsze można zbilansować w całym roku, gdyż ogólna wydajność fotowoltaiki w ciągu roku jest dość wysoka, a to pozwala zaoszczędzić na rachunkach nawet kilka tysięcy złotych.