Zmniejszenie zużycia gazu w Europie o 15%?
Sytuacja w Europie w temacie dostaw rosyjskiego gazu nie tylko nie uległa poprawie, ale i pogorszeniu, ponieważ dostawy zostały zmniejszone. Dlatego Unia Europejska była zmuszona do wprowadzenia planu zmniejszenia zużycia tego paliwa. Niedobór gazu może sprawić problemy Europie podczas najbliższego jesienno-zimowego sezonu grzewczego. Jak można było przeczytać w komunikacie KE „Wszyscy konsumenci, administracja publiczna, gospodarstwa domowe, właściciele budynków użyteczności publicznej, dostawcy energii i przemysł mogą i powinni podejmować działania na rzecz oszczędzania gazu”.
Rada Europejska przekazała, że UE przyjęła rozporządzenie, które zakłada, że kraje należące do Unii Europejskiej dobrowolnie zmniejszą zapotrzebowanie na gaz ziemny w tym sezonie grzewczym o 15% w porównaniu do średniego zużycia tego paliwa w odniesieniu do ostatnich pięciu lat. Państwa członkowskie przystały na takie rozwiązanie i zgodziły się na ograniczenie zapotrzebowania na gaz w okresie 1.08.2022-31.03.2023 r. W tym rozporządzeniu znajdują się pewne wyjątki, a mianowicie możliwość częściowego, a i w niektórych przypadkach całkowitego odstępstwa od zmniejszenia zapotrzebowania. Te wyjątki dotyczą krajów, które nie są połączone z sieciami gazowymi innych państw członkowskich, gdyż nie byłyby w stanie uwolnić znaczących ilości gazu na korzyść innych państw UE. Polska jest jednym z tych krajów, który nie jest objęty wymogiem zmniejszenia zużycia. Nasze magazyny gazu są pełne, a dostawy do kraju nie są zagrożone.
Gazociągiem Nord Stream 1 od 27 lipca 2022 r. płynie jedynie 20% gazu z maksymalnej objętości rurociągu, a efektem tego jest zmniejszenie ilości gazu dostępnego w całej Europie. Sytuacja jest niezwykle napięta, a zapowiada się, że będzie bardziej. Wysoce prawdopodobne, że dostawy Rosji zostaną wstrzymane całkowicie, co będzie poważnym problemem dla wszystkich, którzy użytkują gaz w celach ogrzewania domu czy też przemysłowych, a to z kolei grozi znaczącym spadkiem PKB. Na razie rozporządzenie przyjęło wersję dobrowolną, ale przy tak nieprzewidywalnych ruchach ze strony Rosji może stać się obowiązkowe. Jednak na tego typu zmiany musiałoby wyrazić zgodę większość państw członkowskich.
Komisja Europejska wskazała również, że państwa członkowskie powinny rozpocząć kampanie uświadamiającą w kwestii ograniczenia ogrzewania i chłodzenia. Państwa członkowskie powinny też zintensyfikować zastępowanie gazu alternatywnymi źródłami energii i tu wkracza OZE! Aktualnie ponad 20% energii w Unii Europejskiej pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Komisja przedstawiła propozycję zwiększenia tej wartości do 2030 roku do co najmniej 45%! Od początku roku na terenie całej UE dodano około 20GW mocy z OZE, a to równowartość zużycia ponad 4 mld m3 gazu ziemnego! OZE to bezpieczna przyszłość.
Masz pytania dotyczące oferty Solektro?
Zapytaj o szczegóły naszych doradców.
+48 572 193 930
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin