Zużyte panele fotowoltaiczne – czyli kilka słów o recyklingu i normach!
Recykling paneli fotowoltaicznych można aktualnie porównać do raczkującego dziecka. Jednak w Polsce już są miejsca, które przyjmują zużyte panele fotowoltaiczne.
Należy wiedzieć, że panele i cały związany z nimi sprzęt podlega pod zapisy w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), a w tym obowiązkowi osiągnięcia minimalnych poziomów ich „zebrania”. Jednak ze względu na żywotność paneli nie ma opcji, żeby odpady w dłuższej perspektywie spełniały minimum narzucone przez UE. Panele fotowoltaiczne zaliczane są do 4 grupy sprzętu wielkogabarytowego, do tej samej grupy zaliczane są również duże sprzęty AGD. Organizacje odzysku powinny w ciągu roku zbierać ok. 35 tys. ton paneli fotowoltaicznych, a ponieważ jest to dobro, które służy użytkownikom minimum 20 lat to nie ma ich rocznie na tyle, by spełniać wskazane normy.
Recykling wymaga od firm przede wszystkim inwestycji w nowe technologie oraz orientacji we wcale niełatwych przepisach dotyczących odpadów. Firma zajmująca się recyklingiem musi zapewnić zagospodarowanie odzyskanych komponentów, dlatego by rozpocząć działalność potrzebuje odpowiedniej rezerwy finansowej i perspektywy na rozwój, bez tego nie ma możliwości, by działała właściwie.
Recykling paneli już się rozwija, w Polsce jak już wspomnieliśmy są firmy, które podejmują się recyklingu paneli fotowoltaicznych. Recyklingowi poddaje się nie tylko panele zużyte, ale również nowe, a uszkodzone podczas transportu czy montażu, których użyć do instalacji nie można.
Z usługą recyklingu paneli wystartowała warszawska firma Thornmann Recycling. Koszt oddania jednego modułu do recyklingu to 1,5 zł. za kilogram, za transport należy dopłacić dodatkowo. W Polsce nie ma zakładu, który zajmowałby się jedynie recyklingiem paneli fotowoltaicznych, ale tego typu zakład istnieje, powstał trzy lata temu we Francji w miejscowości Rousset. Tam panele są dzielone na szkło, silikon, tworzywa sztuczne i miedź.
Niestety problem ze „zbieraniem” wystarczającej ilości paneli fotowoltaicznych do recyklingu sygnalizowany jest przez wiele państw. Jednak Unia Europejska nie zgodziła się na wyłączenie dyrektywy mówiącej o obowiązku osiągania poziomu zbierania, poziomu odzysku, ponownego użycia i recyklingu. Co bezpośrednio łączy się z tym, że jeśli kraj nie uzyska odpowiedniego poziomu paneli przeznaczonych do recyklingu mogą mu grozić sankcje za nieprawidłową implementację dyrektywy 2012/19/WE.
Odwiedź social media SOLEKTRO , Facebook , Instagram , Linkedin